Замовьте безкоштовний дзвінок юриста, який швидко і професійно відповість на ваші запитання.
"Право є здійснення розуму, яке вимагає тих речей, що є корисними і необхідними, і забороняє протилежне."
  • Головна
  • Хто відповідає за збереження майна підприємства при його банкрутстві

Хто відповідає за збереження майна підприємства при його банкрутстві

Відповідно до чинного законодавства неплатоспроможність боржника можна подолати шляхом застосування до нього наступних судових процедур банкрутства:

1) процедур, спрямованих на відновлення його платоспроможності, – розпорядження майном боржника та санації, а також укладення мирової угоди між боржником і кредиторами;

2) процедури визнання його банкрутом та ліквідації, якщо відновлення платоспроможності виявиться неможливим.

У процедурах розпорядження майном та ліквідаційній особливої уваги заслуговує питання збереження майна боржника з метою захисту інтересів як самого боржника, так і його кредиторів.

Так, розпорядженням майном стаття 22 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі – Закон про банкрутство) називає систему заходів щодо нагляду та контролю за управлінням і розпорядженням майном боржника з метою забезпечення збереження, ефективного використання майнових активів боржника, проведення аналізу його фінансового становища, а також визначення наступної оптимальної процедури (санації, мирової угоди чи ліквідації) для задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів.

Розпорядник майна – це фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду забезпечує здійснення процедури розпорядження майном.

Одним із обов’язків розпорядника майна є вжиття заходів для захисту майна боржника. Треба розуміти, що по Закону про банкрутство призначення розпорядника майна не є підставою для припинення повноважень керівника чи органу управління боржника (ч. 11 ст. 22). Проте, повноваження керівника (органу управління) боржника, покладені на нього відповідно до законодавства чи установчих документів, можуть бути припинені ухвалою господарського суду у разі, якщо ним не вживаються заходи щодо забезпечення збереження майна боржника, створюються перешкоди діям розпорядника майна чи допускаються інші порушення законодавства.

Крім того, господарський суд за клопотанням розпорядника майна, кредиторів або з власної ініціативи може заборонити боржнику укладати без згоди розпорядника майна правочини (договори), а також зобов’язати боржника передати цінні папери, майно, інші цінності на зберігання третім особам, вчинити чи утриматися від вчинення певних дій або вжити інших заходів для збереження майна боржника (у тому числі шляхом позбавлення останнього права розпорядження його нерухомістю без згоди розпорядника майна або суду, який розглядає справу про банкрутство; накладення арешту на конкретне рухоме майно боржника), про що виноситься ухвала (ст. 18 Закону про банкрутство).

В цілому, з метою збереження ліквідної маси боржника, одночасно з порушення справи про банкрутство вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів, про що зазначається в ухвалі господарського суду.

Тепер перейдемо до питання збереження майна підприємства, яке ліквідується.

Відповідно до ст. 41 Закону про банкрутство ліквідатор з дня свого призначення приймає до свого відання майно боржника і забезпечує його збереження, виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута.

Згідно з ч. 2 ст. 38 Закону про банкрутство з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв’язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута.

Таким чином, якщо у процедурі розпорядження майном за збереження майна підприємства відповідають і розпорядник майна, і керівник (орган управління) цього підприємства, то у ліквідаційній процедурі відповідальність за збереження майна несе вже сам ліквідатор.

Нужна консультация? Закажите бесплатный звонок юриста, который ответит на вопросы. Мы перезвоним в ближайшее рабочее время.

Напишіть нам

Ваше ім'я*
Будь ласка, введіть своє ім'я.

E-mail*
Введен недействительный тип данных

Тема повідомлення
Введен недействительный тип данных

Повідомлення*
Please let us know your message.